Wyspy Owcze 2024

Fotograficzna opowieść z archipelagu zielonych wysp

Na Wyspach Owczych czas płynie wolniej niż owce biegną po wzgórzach.
Podczas tego warsztatu zanurzymy się w surowy i tajemniczy świat Wysp Owczych. Przyjrzymy się bliżej zwyczajom i tradycjom ludzi, którzy tu żyją i pracują. A zapierające dech w piersiach krajobrazy będą tłem do zbudowania wizualnej opowieści o jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. 
Informacje praktyczne
Termin
11 – 17 czerwca 2024 (2 wolne miejsca)
Grupa
max 7 osób – uczestnicy warsztatów
2 osoby – prowadząca warsztaty Iwona El Tanbouli-Jabłońska oraz polski przewodnik Łukasz Łach z Klubu Miłośników Wysp Owczych

Cena
8490 PLN + bilet lotniczy
W cenie:
– zakwaterowanie w rodzinnym pensjonacie Eysturland Lodge prowadzonym przez Kingę Eysturland, podróżniczkę i pisarkę
– transport z/do lotniska Vágar na Wyspach Owczych do pensjonatu, gdzie mieszkamy przez cały czas trwania warsztatów 
– koszty komunikacji – w tym wynajem samochodu, paliwo oraz inne koszty związane z transportem (opłaty za tunele, opłaty parkingowe) 
– ubezpieczenie kosztów leczenia oraz następstw nieszczęśliwych wypadków
– stałą opiekę przewodnika
– mentorską opiekę fotograficzną
Cena nie zawiera
– biletu lotniczego (ok. 1500 – 2000 PLN)
– wyżywienia – śniadania i obiadokolacje przygotowujemy we własnym zakresie (koszt ok. 500 PLN na osobę). W pensjonacie jest w pełni wyposażona kuchnia.

dla kogo są warsztaty
Dla wszystkich tych, którzy chcą się dowiedzieć jak robić zdjęcia, by opowiadały historię i nabierały znaczenia. Dla tych, którzy są otwarci na nowe wyzwania i ciekawi opinii na temat swojej pracy – na czym powinni się skupić, co robią dobrze, a co źle? Którzy chcą się dowiedzieć, jak pracować, żeby zdjęcia na długo pozostawały w pamięci.

czego dowiesz się na warsztatach
Narracja w fotografii jest równie ważna, co w powieści czy filmie. To dzięki niej zdjęcia układają się w spójną i ciekawą historię, od której trudno oderwać wzrok. A tą narracją jest właśnie visual storytelling, czyli opowiadanie obrazem. Zapoznam Was z tym pojęciem i pokażę jak świadomie myśleć o projekcie fotograficznym. Zajmiemy się również selekcją i fotoedycją, na podstawie fotografii, które każdy z Was wykona podczas warsztatów. A przede wszystkim będziemy dążyć do tego, by zdjęcia, które robicie przestały być dziełem przypadku, a stały się rezultatem procesu twórczego.

JESTEŚ W DOBRYCH RĘKACH
Iwona El Tanbouli-Jabłońska – "Zależy mi, żeby z każdym pracować indywidualnie, bo przede wszystkim stawiam na bezpośredni kontakt podczas którego poznam Twoją wrażliwość i estetykę. Otrzymasz ode mnie wskazówki skierowane dokładnie dla Ciebie - biorąc pod uwagę Twój styl pracy i poziom fotograficzny. Razem omówimy zdjęcia, które powstaną podczas warsztatów i jestem do Twojej dyspozycji podczas całego wyjazdu. Chcę jak najlepiej podzielić się z Tobą moją wiedzą i ponad 20 letnim doświadczeniem w fotografii."

Łukasz Łach - Fan surowych skandynawskich krajobrazów, odizolowanych wysp i otwartych przestrzeni. Swoje przywiązanie do Wysp Owczych wyraził, tworząc Klub Miłośników Wysp Owczych Faroe.pl. Jest organizatorem pierwszych cyklicznych wyjazdów na Wyspy Owcze. Na archipelagu spędza kilkanaście tygodni w roku i wciąż odnajduje nowe pokłady fascynacji tym miejscem. Był inicjatorem i gospodarzem Pierwszego Spotkania Przyjaciół Wysp Owczych, które odbyło się we Wrocławiu w 2011 r. Współpracuje ze skandynawskim magazynem „Zew Północy” i jest współautorem "Przewodnika Turystyczno – Kulturowego po Wyspach Owczych".
Plan warsztatów
1 dzień / Lotnisko Vagar – Klaksvik
Transfer z lotniska na Wyspach Owczych do Eysturland Lodge w Klaksvík. Po krótkim odpoczynku wybierzemy się do Viðareiði – najdalej na północ wysuniętej miejscowości na archipelagu. Jeżeli czas pozwoli, dotrzemy także do opuszczonej miejscowości Múli.

2 dzień / Wyspa Fugloy i Saksun
Po śniadaniu wybierzemy się na odizolowaną wyspę Fugloy. Spacer po opustoszałych uliczkach, między ciasno rozstawionymi niewielkim domami, z których tylko kilka jest zamieszkałych. Kontrastujący z tą atmosferą ocean oraz klify przeciwległych wysp robią niesamowite wrażenie, będące doskonałym tłem do ciekawej opowieści fotograficznej. Kolejnym przystankiem będzie Saksun nad laguną Poulirn. To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc na archipelagu z wyjątkową XVII-wieczną architekturą, dla której tłem są wysokie skały i spływające zewsząd wodospady. Odwiedzimy tu każdy zakątek, dając sobie czas na szukanie ciekawych historii, które spróbujemy uchwycić poprzez fotografie.

3 dzień / Wyspa Mykines
Po śniadaniu wyruszymy do portu z którego małym promem dopłyniemy na wyspę Mykines – królestwa maskonurów i głuptaków. W trakcie rejsu będzie okazja zobaczyć z bliska wysepkę Tindhólmur oraz dolinę Gásadalur. W drodze powrotnej 40 minutowy rejs szybką łodzią wzdłuż najpiękniejszego fiordu Wysp Owczych. Kolejnym etapie naszej podróży będzie malownicza osada Gasadalur. Naszą uwagę przykuje z pewnością stara farerska zabudowa, a także wyjątkowej urody wodospad Múlafossur – jeden z symboli Wysp Owczych.

4 dzień / Wodospad Bøsdalafossur i Torshav
Rankiem udamy się na szlak, aby zobaczyć Bøsdalafossur – wodospad będący unikatem na skalę światową. Tworzą go wody jeziora opadające po klifie wprost do oceanu. Następnie udamy się do stolicy – Torshavn. To centrum polityczne archipelagu z drewnianą architekturą i trawiastymi dachami. Damy sobie czas na samodzielne odkrywanie, zakup pamiątek, wpadniemy także na sernik rabarbarowy w kawiarni znajdującej się w budynku najstarszej księgarni na Wyspach Owczych. Jeśli pogoda dopisze odwiedzimy również kilka punktów widokowych wokół stolicy.

5 dzień / Stóra Dímun – niedostępna skała
Na niewielką wyspę Stora Dimun nie można dopłynąć promem. Wysokie klify uniemożliwiły budowę portu, dlatego też dostaniemy się tam szybkim pontonem typu RIB z prędkością 100 km/h. Emocji nie zabraknie. Po dotarciu do wyspy czeka nas wspinaczka po wąskim szlaku, gdzie pokonamy około 100 m różnicy wysokości. W nagrodę czekają nas oszałamiające widoki i możliwość spotkania z ludźmi żyjącymi w izolacji od pokoleń – fascynujący temat do naszych fotograficznych historii. Następnie udamy się do Kirkjubøur. To pięknie usytuowana osada stanowiąca przez wieki centrum duchowe archipelagu. Zajrzymy do Kirkjubøargarður – najstarszego drewnianego domu należącego do znamienitej rodziny Paturssonów, z której wywodzą się artyści, politycy i działacze społeczni. Z pewnością odnajdziemy tu mnóstwo ciekawych kadrów.
  
6 dzień / Śladami James'a Bond'a
Tym razem naszym celem będzie osada Gjógv. Przed nami spacer na tutejszy monumentalny klif. Po południu zaś czeka nas krótki rejs promem na wyspę Kalsoy. To właśnie tutaj kręcono najnowsze przygody James Bonda. Wyspa zwana jest „Fujarką”, a to wszystko ze względu na swój charakterystyczny wydłużony kształt i 4 tunele, które komunikują odciętę górami osady. Przemierzmy je, by dostać się do wsi Trøllanes, gdzie rozpoczyna się krótki szlak do jednego z najpiękniejszych miejsc na archipelagu – przylądka Kallurin. To miejsce pozostaje w pamięci na zawsze. 

7 dzień / transport na lotnisko Vagar i powrót
To dzień pakowania i powrotu. Każdy z uczestników zostanie odwieziony na lotnisko i rozpocznie swoją podróż do domu.
Aby zapisać się na warsztaty kliknij:
Back to Top