Patagonia 2024

Wyprawa fotograficzna na jachcie S/Y Selma Expeditions

Patagonia to kraina gdzie lodowce majestatycznie świecą a wiatr opowiada historie o dzikiej wolności.
Jak wygląda życie na krańcu świata? Przekonaj się podczas wyjątkowego rejsu fotograficznego do Ziemi Ognistej – najbardziej wysuniętych na południe dziewiczych terenów Ameryki Południowej.

Naszym domem na czas trwania warsztatów stanie się legendarny wyprawowy jacht S/Y Selma Expedition. Ziemię Ognistą będziemy eksplorować z perspektywy wody oraz lądu mając tym samym nieograniczony dostęp do najbardziej dzikich zakamarków tego rejonu.
Informacje praktyczne
Termin
30.09 – 11.10.2024 / 12 dni + podróż do/z Ushuaia 
30.09.2024 – zaokrętowanie - dzień w którym cała grupa powinna być na jachcie
11.10.2024 – wyokrętowanie - dzień, w którym cała grupa powinna opuścić jacht

Grupa
max 8 osób – uczestnicy warsztatów
2 osoby załogi – skipper + załogant
2 osoby – prowadzący warsztaty Iwona El Tanbouli-Jabłońska i Maciej Jabłoński

Cena
3930 EUR + bilet lotniczy
W cenie rejsu
– zakwaterowanie na jachcie (szczegóły o S/Y Selma Expeditions)
– całodzienne wyżywienie 
– opieka załogi jachtu 
– opieka prowadzących warsztaty 
– opłaty portowe, paliwo, logistyka na miejscu (Argentyna, Chile)
Cena nie zawiera
– ubezpieczenia 
– wydatków własnych 
– biletu lotniczego

Czy muszę umieć żeglować?
Nie trzeba mieć umiejętności żeglarskich. Oczywiście są one mile widziane, ale nad bezpiecznym przebiegiem rejsu będzie czuwała załoga i prowadzący warsztaty.

dla kogo są warsztaty
Dla tych, którzy kochają przygodę, podróże i fotografowanie w terenie. A także tych, którzy są ciekawi świata i chcą świadomie go pokazywać na swoich zdjęciach. Chcą się dowiedzieć więcej o swojej pracy - na czym powinni się skupić, co robią dobrze a nad czym warto popracować. Dla wszystkich otwartych na nowe fotograficzne wyzwania.

Trudność: średnia/Łatwa
Mieszkamy na jachcie, który jest naszym środkiem transportu, miejscem gdzie śpimy (2-osobowe kajuty) oraz przygotowywujemy posiłki. Jak nie pływamy to wychodzimy na ląd – poruszamy się po dzikim terenie gdzie nie ma wyznaczonych szlaków ani wydeptanych ścieżek. Są to obszary podmokłe, tundrowe oraz górskie. W wyższych partiach może zalegać śnieg (wysokość max do 2000 m.n.p.m). Podczas całego rejsu natrafimy na wiele gatunków ptaków morskich oraz drapieżniki takie jak lwy morskie i uchatki. Duże prawdopodobieństwo, że zobaczymy stada delfinów. Plan rejsu może zostać zmodyfikowany w zależności od pogody i warunków żeglarskich.

Zalecenia – zakup biletu
Polecamy kupować bilet za pośrednictwem biura podróży. Gwarantuje to, że większość odcinków będzie na jednym bilecie. Jeśli będzie potrzeba zmiany lotniska w Buenos Aires to transfer na drugie lotnisko zabiera około 1,5h. Służymy informacją w sprawie pośredników przewozowych.
Plan wyprawy: Fiordy Patagonii
1 dzień / Ushuaia – zaokrętowanie na jachcie
Zwiedzanie najbardziej wysuniętego na południe portowego miasta Ushuaia często zwanego końcem świata. To stąd wypływają rejsy na Antarktydę, Przylądek Horn, Georgię Płd czy Falklandy. Jest rownież możliwość wycieczki do Parku Narodowego Tierra del Fuego.

2 dzień / Ushuaia – Puerto Williams, około 30 Nm (mil morskich)
Odprawiamy się w Ushuaia (Argentyna) i płyniemy  w stronę Puerto Wiliams (Chile), po drodze mijając wyspę lwów morskich i latarnię  Eclaireurs. Cumujemy w Micalvi Club do wraku starego okrętu wojennego. Micalvi Club to kultowe miejsce, gdzie zatrzymują się żeglarze, eksploratorzy, badacze i naukowcy z całego świata. W zwyczaju jest pozostawić swoją flagę, więc każda wolna przestrzeń na ścianach klubu udekorowana jest kolorowymi banderami.

3 dzień / Puerto Williams – Caleta Olla, około 60 Nm
Rano zwiedzamy Puerto Williams. To chilijska baza wojskowa i niewielka osada odizolowana od wszelkiej cywilizacji. Jeśli pogoda pozwoli możemy wyruszyć na szczyt Cerro de Bandera. Treking jest wyjątkowo malowniczy i prowadzi na szczyt skąd roztacza się malowniczy widok na cieśninę i okoliczne pasma górskie.  Szczęściarze mogą znaleźć pióro kondora andyjskiego o długości niemalże 1 metra. Odcinek do Calety Olla pokonamy nocą, zajmie to około 10h.

4 i 5 dzień / Caleta Olla
Caleta Olla to urokliwe, zaciszne miejsce idealne do zakotwiczenia. Znajdujemy się w Kanale Beagle - cieśninie łączącej Ocean Spokojny z Oceanem Atlantyckim. To niezwykle malowniczy teren z licznymi fiordami otoczonymi stromymi zboczami gór. To też dobra okazja żeby zejść na ląd i udać się na trekkingi pod lodowiec Hollanda. Będziemy musieli przedrzeć się przez ogromny teren żeremi bobrowych oraz umarły les. Ten dziewiczy krajobraz będzie towarzyszył nam przez cały rejs.

6 dzień / żeglowanie pomiędzy Isla Gordon i Isla Grande De Tierra Del Fuego
To dzień pod znakiem lodowców. Nieśpiesznie będziemy przemieszczać się tak zwaną aleją lodowców (Glaciers Avenue). Dotrzemy do fiordu Seno Pia, gdzie z jego ramion bezpośrednio do wody schodzą dwa lodowce. Zrobimy pieszą wycieczkę pod jeden z jęzorów, by poczuć potęgę i siłę natury.

7 dzień / Caleta Tres Brazos
Na chwilę odpoczywamy od lodowców i powoli zmieniamy krajobraz. Pojawi się roślinność tundrowa, leśne chaszcze i duże jeziora. Udamy się na trekking na grzbiet górski, z którego roztoczy się widok na okoliczną przyrodę. To okazja by spojrzeć z góry na Ziemię Ognistą. Na grzbiecie czekają na nas wodospady i małe jeziorka.

8 dzień / Seno Garibaldi
Dotrzemy do fiordu Seno Garibaldi gdzie naszym oczom ukaże się wielka ściana lodu. To dziewicze i niedostępne tereny zadziałają na najbardziej uśpioną wyobraźnię. Możliwe, że zobaczymy cielenie się lodowca. W Seno Garibaldi jeśli dopisze nam szczęście możemy spotkać lwy morskie.

9 dzień / powrót do Puerto Williams
W zależności od pogody i nastroju uczestników, drogę powrotną możemy odbyć nocą. Zyskując dodatkowe godziny możemy udać się na Dientes Navarino. To jeden z malowniczych trekkingów w Patagonii, gdzie tak zwane “zęby” (Isla Navarino) - poszarpane pasmo górskie - wyrasta prosto z ziemi.

10 dzień / powrót do Ushuaia
Rano będzie dobra okazja na zakup pamiątek w lokalnych sklepikach i poszwędanie się chwilę po Puerto Williams. Następnie po zrobieniu odprawy, opuszczamy Chile i wracamy do argentyńskiego Ushuaia.

11 dzień / Ushuaia
Chętni mogą powłóczyć się w porcie, poznać lokalnych rybaków, wypić kawę w tawernie lub wyruszyć w głąb miasta. Popołudniem udamy się na pożegnalną kolację do jednej z kultowych tawern w Ushuaia.  

12 dzień / Ushuaia – wyokrętowanie
To ostatni dzień na jachcie. Pakujemy się i udajemy w drogę powrotną do domu. 
Aby zapisać się na warsztaty kliknij:
Back to Top